4C - KARAT AĞIRLIĞI

Karat, bir pırlantanın ağırlığını ifade eden bir terimdir. Yirminci yüzyıldan önceki zamanlarda pırlantaların ağırlığı eşdeğer ölçülerdeki küçük keçiboynuzu tohumları ile ölçülürlerdi.  Bugün kullandığımız karat kelimesi, işte bu keçiboynuzu tohumu anlamına gelen "carob seeds" adından gelmektedir.

Kuyumculukta kullanılan ve ABD'de serbestçe satılan pırlantaların çoğu genellikle en fazla bir karat ağırlığındadır. ABD'de satılan nişan yüzüklerinde kullanılan pırlantalar, ortalama olarak 1/2ct'tan daha hafiftirler.

Ham pırlantalar kesilip tıraşlanarak son halini aldığında, pırlanta toplam karat ağırlığının 2/3'ünü yitirmektedir. Büyük ve kaliteli mücevherlerde kullanılan ham pırlantalar küçük olanlarından daha az bulunabildiğinden, aynı kalitedeki iki pırlantadan iki karatlık olanı, bir karatlık olanına göre çok çok daha pahalıdır.


Pırlantaların ağırlıklarındaki artış, "yüzey" çaplarından çok daha büyük olarak gerçekleşir. İdeal kesimli bir karatlık bir pırlanta yaklaşık olarak 6.5mm genişliğe sahipken, bunun iki katı ağırlıktaki bir pırlantanın genişliği sadece 8.2mm olarak ölçülecek olup bu da %30'dan az bir artışa tekabül edecektir. Sağdaki grafik bunu açıklamaktadır.

Sizin İçin Doğru Olan Karat Ağırlığı?

Sizin için en iyi karat numarasının ne olduğuna karar verirken, birçok şeyi düşünmeniz gerekecektir. Birincisi ve en önemli olanı, elbette ki sevdiğiniz kadının beklentileridir. Acaba o hangisine daha çok önem vermektedir: tam olarak "bir karatlık" mı, yoksa "vvs" berraklığı mı ya da belki de "D" rengi? Şayet emin olamıyorsanız yakın bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan fikir edinin. Karat numarasını belirlerken, ayrıca, onun kişisel takı stili, parmak büyüklüğü ve nişan yüzüğü için düşündüğünüz diğer faktörlerin de hesaba katılması gerekir.