4C - RENK

Bir pırlanta satın alınırken, genel olarak mümkün olabilen en az renge sahip olması tercih edilir. Pırlanta rengi beş büyük kategori altında toplanır:

Renksiz (D-F):

Renksiz aralıktaki pırlantalardan olup en nadir ve tüm renkler içinde en değerli olanlarıdır. D/E renkli taşları tam olarak herhangi bir renk göstermezlerse de F renkli pırlantalar bir taş bilimci tarafından incelendiklerinde tespit edilmesi çok güç bir miktar renk ifade ederler.

Renksize Yakın (G-J):

Yüzleri yukarı gelecek biçimde bakıldığında neredeyse renksiz gibi görünen pırlantalardır.

Bu pırlantalar, tam beyaz bir arka plan üzerinde yüzleri aşağı doğru çevrilerek bakıldığında hafif renkli görünürler. Pırlanta monte edildikten sonra bu belli belirsiz renk, eğitimsiz bir göz tarafından fark edilemez boyuttadır.

Renksize yakın renk aralığındaki pırlantaların değeri çok büyük miktarlarda para ile ölçülmektedir.

Floresan Işıma - Pırlantaları Nasıl Etkiler?

Bazı pırlantalar bir ültraviyole ışık kaynağına tutulduklarında Floresan adı verilen gözle görülebilir bir ışıma gösterirler. Bu Floresan ışık cansız, belli belirsiz, orta şiddetli ya da güçlü seviyede olabilecektir. Mavi Floresan en yaygın olanıdır. Ayrıca, pırlantalar beyaz, sarı ve turuncu renkte ve nadiren diğer renklerde de floresan ışınım yapabilirler. Floresan ışıma normal aydınlatma koşullarında genellikle pırlantaların görünümü üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir.  Güçlü seviyedeki mavi ışımalarda sarı renkli bir pırlanta genellikle daha beyaz görünürken nadiren de olsa süt ya da yağ renginde de görünebilmektedir. Bu etkiye "mavi üstü" denilmekte olup sadece sınırlı sayıdaki "güçlü" ve "çok güçlü" floresan ışık veren pırlantalar için geçerlidir.

Hangi Rengi Seçmelisiniz?

Birçok insana göre bir renk derecesi ile diğeri arasında ayrım yapmak (imkânsız değilse bile) çok zordur. BU böyle olsa da farklı renk derecelerine sahip pırlantalar arasındaki fiyat farkları oldukça belirgindir. Saflık tutkunu olanlar, her zaman D-F aralığındaki pırlantalardan almak isteyecektir. Bununla birlikte G-I aralığındaki pırlantaları seçerek "renksiz" bir görünümle birlikte müthiş bir değere de sahip olabilirsiniz. Bütçeye uygun bir alış veriş yapmak ve alabileceğini en büyük taşı satı almak istiyorsanız, o zaman "J" aralığındaki pırlantalar hem kesenize uygun ve hem de neredeyse renksiz bir görünümde olduklarından sizin için en iyi seçim olacaktır. Ayrıca, orta ya da güçlü Flüoresans özellikte pırlantalar ı da düşünebilirsiniz. Bu pırlantalarda ancak çok düşük indirimler olduğundan yüksek renkli pırlantalar genellikle kesenize daha uygun olanlarıdır.