İnciler

İnci, deniz kökenli bir organizma olan molüsk (istiridye diye bilinen yumuşakça) içinde doğal bir şekilde oluşan değerli bir taştır. Doğal inci çok nadir bulunur. Bu sebeple günümüzde tüketiciye sunulan inciler kültür incisidir. Kültür incisi üretmek için istiridye veya midye içine bir kum tanesi veya boncuk yerleştirilir. Böylece istiridye harekete geçecek ve içindeki kum tanesi veya boncuğu sedef ismi verilen maddenin pürüzsüz katmanlarıyla kaplamaya başlayacaktır. Bu kristalize element inciye eşi bulunmaz renk ve görkemli parlaklığını vererek kabuğu oluşturmaya yardımcı olur.

Sağlıklı kültür incileri köklerine göre gruplandırılır. Bu kategoriler dört alandan oluşur:

  • İstiridye türleri
  • Coğrafi yerleşim
  • Tuzlu su
  • Tatlı su

Aşağıda resmini gördükleriniz James A.'ın sizlere sunduğu dört çeşit tuzlu su kültür incisidir. Bu çeşitlilikteki inciler dünyanın değişik yerlerinde bulunan tuzlu su inci çiftliklerinden toplanır.

Akoya incileri Japonya ve Çin kökenlidir. Akoyaları üreten istiridye "Pinctada Fucata" ismiyle anılır. Bu incilerin çapları ortalama 6-7 mm olmakla beraber, 9 mm'yi bulanları da vardır. Gül rengi tonunda beyaz bir görüntü sergilerler. Elde edilen Akoya'ların büyük bir yüzdesi yuvarlaktır. Bu istikrarlı biçim ve boyutlarına bağlı olarak Akoya kalitesindeki inciler mükemmel uyumlu inci dizileri oluştururlar.

Güney Denizi tipi kültür incilerinin kökenleri Avustralya, Endonezya ve Filipinler'dir. Bu bölgelerdeki istiridyenin genel adı "Pinctada Maxima"dır. İki çeşit Pinctada Maxima vardır; altın dudaklı ve gümüş dudaklı. Altın rengi, gümüş rengi veya satensi mat görünüşleriyle, Akoya'nın yansıtıcı doğasından oldukça farklıdırlar. Çapları 10-15 mm, ortalama 13 mm olan Güney Denizi incileri Avustralya'da yabani bölgelerde bulunurlar. Bunun tam aksi şekilde, Endonezya ve Filipinler'deki inciler yaklaşık 2 mm daha küçüktürler ve üreme çiftliklerinde yetiştirilirler. İnci dizilerinde benzer boyutlarda inci bulmak güçleştiğinden, Güney Denizi incileri Akoya'dan daha pahalıdır. Bu tip inciler daha az inci gerektiren, gerdanlık, yüzük, ve mücevher tasarımlarında kullanılırlar.

Tahiti tipi kültür incileri ise Fransız Polenezya'sının kıyı göllerinden gelir. TV'deki "Survivor" dizisiyle şöhrete kavuşan Cook Adaları da bu incilerin diğer ünlü vatanıdır. "Pinctada Margaritifera" vaye "siyah dudaklı inci" Tahiti'li incileri oluşturan istiridyenin diğer isimleridir. Patlıcan, tavus kuşu ve fıstık şeklinde geniş bir renk yelpazesi sunan bu inci çeşidinin çapı 8 ila 14 mm; ortalama 9,5 mm'dir. Bu iri Tahiti tipi incilerle sıradışı renk düzenlerinde oldukça pahalı mücevherler tasarlanır. Bunun yanında, Güney Denizi incileri gibi Tahiti kalitesindeki inciler de, tek, çift veya set halindeki mücevher tasarımlarında kullanılarak daha makul fiyatlara satılabilirler.

Tıpkı Akoya'lar gibi, Tatlı Su kültür incilerinin de vatanı Çin'dir. Fakat bu inciler istiridye içinde büyümezler ve biçimleri daha küçük ve daha az yuvarlaktır. Bu inci tipinin rengi benzersizdir çünkü renk midyenin doğal özelliklerine bağlı olduğu kadar, istenilen renge ulaşmak için bir işleme de tabi tutulabilir. Bu incileri üreten yumuşakçalara midye denir. Tatlı Su incilerinin başlıca üreticisi Hyriopsis Cumingi'dir. Bu tipin bir miktarı Japonya'da yetiştirilir ancak dünyanın Tatlı Su tipi inci ihtiyacının çoğunluğu Çin'den karşılanır. Tüm Tatlı Su ve Tuzlu Su tipi inci üreticilerinin beraber üretebildiği miktarın 15 katını yalnız başına Çin üretebilir durumdadır çünkü bir midyenin içinde birden fazla inci yetiştirilebilir bu da tek seferde bir çok inci demektir. Ve bu incilerin her birinin çapı 4 ila 11 mm'dir. Bu kadar yüksek miktarda Tatlı Su incisi üretilebilmesi bu kalitedeki incinin diğer kalitedeki kültür incilerine kıyasla çok daha makul fiyatlarda pazarlanmasını sağlar.

Renk

Gökkuşağı renklerinde inciler mevcuttur; gül rengi diye bilinen pembemsi, gümüş beyaz, yeşilimsi beyaz, krem rengi, altın tonları, gri, konyak ve siyah. Hem renkli hem de beyaz zeminli inciler için renk artırımı yapılabilir.

Boyut

Bir incinin çapı milimetre ile ölçülür. Çoğunlukla, inci ne kadar iri ise o kadar nadir ve kıymetlidir.

Biçim

İncinin ne kadar yuvarlak ve simetrik olduğu ne kadar kıymetli olduğunun göstergesidir. Sıra dışı bir şekilli asimetrik bir inci tipi olan Barok İncisi ilgi çekici ve yuvarlak incilere kıyasla daha uygun fiyatlıdır.

Yüzey

İnci üzerinde ne kadar az leke, renk değişimi, çatlak, benek varsa o derece kıymetlidir.

Parlaklık

Parıltılı inci göz alıcıdır. İnci oluşum esnasında istiridye içinde ne kadar uzun tutulursa, inciyi kaplayan sedef tabakası o kadar kalınlaşır ve dolayısıyla incinin parlaklığı da aynı miktarda artar.