Değerli Metaller

Sarı ya da beyaz bir altın ya da platin gibi parlayabilen başka bir şey yoktur. Zaman içerisinde, değerli metaller, zenginliğin, gücün ve kudretin simgesi haline gelmiştir. Sahip oldukları güzellik ve fiziksel nitelikleri, değerli metalleri mücevher koleksiyonlarının en önemli parçaları yapmaktadır.

Altın

Bütün değerli metaller içinde geçmişi en eskiye dayananı altındır. Altın, dünyadaki para birimi sisteminin temelidir - para, altın cinsinden bir değer belirtir.

Saf altın, aşınmaz, paslanmaz ya da parlaklığını kaybetmez. Son derece sağlam olmasına karşın tüm metaller içinde dövülerek şekil verilmesi en kolay olanıdır. Her ne kadar altını mücevherat olarak çekici kılan onun yumuşaklığı ve doğal güzelliği olsa da, saf altın o kadar yumuşaktır ki kuyumculukta nadiren kullanılır.  Günlük aşınmadan dolayı maruz kalacağı gerilime karşı dayanmasını sağlamak için, saf altına diğer metaller karıştırılarak (alaşım yapılarak) sertliği, dayanıklılığı ve renk çeşidi arttırılır.

Sarı Altın

Sarı altın, altının en yaygın rengini taşır ve genellikle gümüş ve bakır ile alaşımları yapılır. Alaşımın rengi, içerdiği altına bağlı olarak değişir.
Herhangi bir alaşımdaki altın miktarı (saflığı) karat (k ya da kt) olarak ifade edilir. Saf altın 24 karat (100% altın) olup kuyumcukta kullanılamayacak kadar yumuşaktır. En çok bilinen altın alaşımlarından bazıları şunlardır:  18kt (%75 altın ve %25 diğer metaller) - ince kuyumculukta kullanılır. 14kt (%58,3 altın) - en çok mukavemetin önemli olduğu mücevherlerde tercih edilir. Mücevher satın alırken, parçanın arkasında yazıl karat işaretine ya da "k" yazan yere bakmayı unutmayın.

Beyaz Altın

Beyaz altın, renk olarak sarı altından daha hızlı bir biçimde popüler hale gelmektedir.  14 kt'lık beyaz altınlar, fiyat etiketlerinin tersine görünüş olarak platine benzediklerinden en çok rağbet edilenleridir.

Beyaz altın, sarı altınla aynı özelliklere sahip olsa da, sarı altından farklı olarak alaşımında nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller kullanılmaktadır. Beyaz altın son derece yansıtıcıdır ve rengi asla solmaz...  18kt'lık beyaz altında %75 oranında altın bulunduğundan ve 14kt'lık beyaz altın ise %58,3 oranında altın içerdiğinden, bu iki metalden yapılacak mücevherler hafifçe sarı bir renge sahip olabilecektir.  Beyazlığı arttırmak için, hemen hemen bütün beyaz altınlar platin ailesine mensup son derece sert, beyaz ve parlak bir metal olan rodyumla kaplanırlar. Zamanla, olağan aşınma etkisiyle bu rodyum kaplama aşınmaya uğrayabilir. Beyaz altınlar, gerektiğinde basit bir yöntemle yeniden kaplanarak eski beyazlıklarına ve parlaklıklarına kavuşturulabilirler. Beyaz altın, D - I sınıfı son derece beyaz elmasların parlaklığını ve ışıltısını büyük ölçüde arttırdığı için bu elmaslar için mükemmel bir çerçeve malzemesidir. Geçerli kuyumcuk seçeneklerinden biri de "iki-tonlu" mücevherler olup bunlarda beyaz ve sarı altınlar yan yana kullanılır. Bu tasarım çarpıcı bir etki yaratmaktadır ve yüzük çerçevelerinde ve bileziklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Altının Fiyatlandırılması

Altın mücevherlerin fiyatı, kullanılan altının saflığına ya da karat ağırlının yanı sıra parçanın tasarımına ve işçilik kalitesine göre belirlenir. Karat büyüdükçe altının saflığı da büyür ve daha ağır bir mücevherin fiyatı da yüksek olur.

Altın Mücevherlerin Bakımı

Altın dayanıklı ve güvenilir bir maddedir. Bununla birlikte, mücevherinizi parlak tutmak ve çizilmesini önlemek, onu orijinal kutusunun, yumuşak kumaş bir kılıfın ya da fabrikada üretilmiş astarlı mücevher kutusu içinde saklamanız gerekir. Altının pırıltısını daha uzun sürekli kılmak için altın mücevherlerinizi, klorin, amonyak ve temizlik ürünleri gibi sert kimyasallardan uzak tutun. Altından yapılma mücevherleri temizlemek için yumuşak bir solüsyonu ve ılık su kullanın ve yumuşak uçlu metalik olmayan bir fırçayla (eski bir diş fırçası gibi) hafifçe yıkayın. Yıkadığınız parçayı kurutmak ve parlatmak için, gerisinde yiv ya da iplik tüyü bırakmayacak türden bir kumaş parçası kullanın. Kâğıt havlu kullanmayın.

Platin

Platin de altın gibi uzun ve kendisine has bir geçmişe sahiptir ve dünyanın en nadide metallerinden biridir. Dünya çağındaki yıllık platin üretimi yaklaşık 160 ton iken bu miktar altın için 1500 ton kadardır. Bu metal dünyanın sadece birkaç bölgesinde bulunmaktadır. Güney Afrika platin üretiminde başı çeken ülkelerdendir. Platin, altından çok daha değerli ve pahalıdır.

Platin, güzelliği ve dayanıklılığı sebebi ile yakın zamanlarda giderek daha da popüler olmaya başlamıştır. Bu metal derin, gümüşi beyaz bir renge ve derin bir göz alıcılığa sahiptir. Eşsiz soğuk beyaz pırıltısı ile elmasın ışıltısını ve parlaklığını diğer hiçbir metalin yapamayacağı kadar ön plana çıkarması, platini çerçeve yapımında yaygın bir seçenek haline getirmiştir. Matlığa ve çizilmeye karşı son derece dirençli olan platin, genellikle en ince ve en değerli taşların imalatında tercih edilen değerli metaldir.

Platini en çekici kılan karakteristik özelliği, onun mukavemeti ve dayanıklılığıdır - değerli metallerinin açık ara farkla en sağlamı ve dayanıklısıdır. Diğer metallerin çizildiği ya da taşlandığı her bir durumda metalden küçük bir miktar kaybolur. Sonunda, sarı ve beyaz altının dişleri yıpranarak öyle bir hal alır ki bunların güvenliği için daha fazla metalle takviye edilmeleri gerekir. Ama platinle değil. Platin, metalleri çizebilip üzerlerinde işaret bırakabilse de, onları kolayca yontamaz ya da dilemez. Platin, aslında birbirine çok yakın altı metal grubundan elde edilmiş bir alaşımdır - platin, paladyum, rodyum, rutenyum, iridyum ve osmiyum. Günümüzde, alaşım malzemesi olarak genellikle titany ve bakır kullanılmaktadır. Platin mücevherlerin birçoğunun %95'i saf platin ve geri kalan %5'i ise platinin mukavemetini arttıran iridyum, paladyum ve rutenyum alaşımından oluşmaktadır. Ayrıca, %90 saf platin ve %10 alaşım da olabilmektedir. Kalitesini garanti altına almak için her bir mücevherat , %95'lik saflığa sahip oluğunu belirtmek üzere "950 Plat" işareti ile ya da %90 saflığa sahip olduğunu belirtmek üzere "900 Plat" işareti ile damgalanmalıdır.  Saflığından dolayı platin, diğer metaller karşı alerjisi olan kişiler için idealdir. Platin nadiren reaksiyona neden olmaktadır.

Platinin Fiyatlandırılması 

Platin, altınla kıyaslandığında daha ağır, nadir ve değerlidir. Ayrıca, altından daha dayanıklı olup daha büyük saflık oranlarında satılmaktadır. Platin, karat ağırlığına göre satılmaz. Platin'in yoğunluğu ve ağırlığı, ona diğer metallerden daha farklı bir hava vermekte olup ağırlığı ise 14 kt'lık altının neredeyse iki katıdır. İnsanlar bir mücevherin değerini onun ağırlığı ile ölçme eğiliminde oldukları için, platinin ağır oluşu, ince işçilikli mücevheratlarda kullanıldığında platinin daha çok satılmasına neden olan en önemli özelliği olmaktadır.

Platin Mücevherlerin Bakımı 

Sadece platine has bir durum olmak üzere, günlük yıkanan platinlerde yeşil pas (ya da hafif matlık) oluşabilmektedir. Birçok insan bu görünümü hoş bulmaktadır.Yine de, mücevherinizin orijinal yansıtıcılıkta olmasını tercih ederseniz, herhangi bir kuyumcu onu taşlayıp eski parlaklığına kavuşturabilecektir.  Platin mücevherin yumuşak bir sabun ve ılık su içinde ıslatılması ve yumuşak uçlu bir fırçayla hafifçe temizlenmesi, onun metalik pırıltısını korumak için yeterlidir. Mücevherinizin parlaklığını korumak ve çizilmesini önlemek için, orijinal kutusu içinde, yumuşak kumaş kılıflar içinde fabrikada üretilmiş astarlı mücevher kutusu içinde muhafaza edin. Platinin eşsiz göz alıcılığını daha uzun sürekli kılmak için platin mücevherlerinizi, klorin, amonyak ve temizlik ürünleri gibi sert kimyasallardan uzak tutun.