Nasıl Fiyatlandırılır?

Bu eşsiz parçanın değerini saptamanın yolu nedir?

DİVİN size bu karmaşık ve sihirli dünyanın kapılarını açıyor. Burada meselenin ana noktalarını anlamanız ve taşın gerçek değerini bilerek seçebilmeniz için son derece kullanışlı bilgilere sahip olacaksınız.

4C nin fiyatı nasıl etkilediği konusu birçok insanın kafasını karıştırır ve pırlantayı fiyatlandırmak üst düzey uzmanlık gerektirir. Tatile çıkacağınız zaman, tur şirketindeki danışmanınız sadece gideceğiniz yerle ilgilenmez, doğru fiyatı bulabilmek için tercih edeceğiniz uçuş sınıfını, kalmak istediğiniz tesisi, beklediğiniz otel hizmetlerini, eğlence stilinizi bilmek zorundadır. İşte pırlanta da sadece taşın büyüklüğü değil, Kesim(cut), Berraklık(clarity), Ağırlık(carat) ve Renk(color) pırlanta fiyatını etkiler.

Kendi mükemmel pırlantanızı seçerken öncelikle taşın bu karakteristik özelliklerinden renk ve şeklini belirleyin. Bu size seçim aralığını daraltma imkanı verecek ve aynı zamanda benzer taşların fiyatlarını karşılaştırmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Taşa değer vermek bakımından hiçbir C bir diğerinden daha değerli değildir ve hasar görmedikçe taşın değeri asla azalmaz. Sizin için önemli olan 4C kriterlerinin varlığını saptadıktan sonra kuyumcunuzdan size önerilen değişik fiyat alternatiflerini göstermesini isteyebilirsiniz.

Unutmayın ki pırlanta fiyatı 4C nin taş üzerindeki etkilerine bağlıdır. Bu özellikler ne kadar az bulunabilir özelliklerse, taşın fiyatı da o oranda yüksek olur ancak fiyat herşey demek değildir. Ayırdığınız bütçenin çok altında bir taşa kesiminden dolayı veya ürünü denedikten sonra yarattığı etkiden dolayı aşık olabilirsiniz ya da tam tersi gerçekleşir ve rüyalarınızın pırlantasına sahip olabilmek için tatil planlarınızı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kalbinizin sesini dinlemeniz ve tatilin birkaç günde biteceğini ancak pırlantanın hayatınız boyunca sizinle olacağını unutmamanızdır.